وبلاگ شخصی یک فارغ التحصیل بازیافت
 

یک بررسی در تکنولوژی مناسب برای ساختمان :

 بازیافت کردن پسماند

مشکلات محیطی چون یک وضعیت جدی در ساختمان بررسی شده است. مدیریت پسماند فشار سختی با پیام اخطار مهیج در صنعت می باشد. دوباره استفاده کردن ، بازیافت کردن و تبدیل کردن پسماند ، رسیدگی بطوریکه فقط روشهایی بسوی جمع آوری این پسماند تولید شده باشد : هر چند پیاده سازی یا اجرا شدن آن ، هنوز احتیاج به تعدادی فضا برای بهبود بخشیدن دارد. این تکنولوژی مقاله نشریات در ساختمان پسماند بازیافت شده و قابلیت دوام اشاره دارد.

10 ماده بازیافتی از قبل تمرین و مورد مطالعه قرار داده شده شامل :

1) آسفالت        2) آجر        3) بتن       4) فلزات آهنی       5) شیشه      6) مصالح بنایی   

7) مواد غیر آهنی       8) کاغذ و مقوای نازک       9) پلاستیک        10) الوار

قابلیت تکنولوژی در جهت ساخت بازیافت مواد در راحت ترین منابع برای موارد کاربردی در آینده تهیه کرد.

 

مقدمه

پیشرفتی از مدیریت محیط و مأموریتی از پیشرفت قابل تحملی بکار بردن با فشار طاقت فرسا برای پذیرفتن روشهای درست برای محافظت سرتاسر محیط همه صنایع شامل ساختمان به طبع یک دوست فعال محیط نیست. مرتبه بندی از گزینه های مصرف که این مرتبه بندی بهم فشردن محیطی با 6 عامل از ......(درج در ادامه مطلب) 

|+| نوشته شده توسط سید کریم مرتضی پور در شنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۸۸  |
 زباله یکی از دغدغه های زیست محیطی
زباله یکی ار ذقدقه های زیست محیطی

زباله بطور معمول به کلیه مواد زاید جامد (فسادپذیر و فسادناپذیر) گفته می شود که درمنازل ، مراکز تهیه وتوزیع و فروش مواد غذایی ، مؤسسات صنعتی وتجاری وکشاورزی و بیمارستانها ومراکز درمانی تولید می شود. عدم کنترل زباله های شهری وروستایی بعلت مواد آلوده کننده و فساد پذیر و نیز رطوبت و حرارت مناسب پناهگاهی مناسب برای انواع حشرات و جوندگان موذی می باشد. همواره توده های زباله از عوامل اصلی و مولد بسیاری از بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات و سایر بیماریهای واگیر دار و غیرواگیردار بوده است. پراکندگی مواد زاید خانگی وصنعتی وتجاری و انتشار زباله های بیمارستانی ازیک سو و تداوم گرما و طولانی شدن زمان برداشت زباله از معابر و اماکن عمومی از سوی دیگر از جمله عوامل مساعد کننده برای تکثیر و رشد سریع بسیاری از باکتریها و انگلها و موجودات و جوندگان موذی می باشد. مگس با انتقال فیزیکی بسیاری از باکتریها و انگلها نظیر تراخم  اسهالهای مهلک و عفونی و بیماریهای قارچی ومسمومیت غذایی و ... باعث بیمارشدن انسان می گردد. با کنترل و دفع صحیح بهداشتی زباله حدود 90 درصد از مگسها ، حدود 65 درصد از موشها را می توان تحت کنترل درآورد. میزان سرانه زباله درمناطق شهری ایران 658 گرم در روز و درمناطق روستایی بین 220 تا 340 گرم در روز برای هر نفر می باشد و بطور متوسط 240کیلوگرم درسال برای هرنفر درنظر گرفته می شود. شما فكر می‌كنید، چه موادی بیشترین مواد زباله‌های شهری در كشور شما می باشند؟ كاغذ؟ پلاستیك؟ فلز؟ جواب درست كاغذ می‌باشد. از لحاظ وزنی، كاغذ ۳۶ درصد زباله‌های جامد شهری را شامل می‌شود. مردمی كه به مطالعه زباله می‌پردازند، زباله را به پنج رده محصول طبقه‌بندی می‌كنند:

 ظرف‌ها/ بسته‌بندی: شامل قوطی‌ها، كوزه‌ها، ساك‌‌ها، بطریها، جعبه‌ها و مواد پیچیدنی می باشد. ظرف‌ها و بسته‌بندیها از بزرگترین رده‌بندی محصولات می‌باشند. كالاهای مصرفی بدون دوام: این كالاها به این علت بدون دوام خوانده می‌شوند، زیرا برای مدتی طولانی باقی می‌مانند، این رده شامل بسیاری از محصولات كاغذی، نظیر روزنامه‌ها، مجله‌ها، و حوله‌های كاغذی می‌باشد. این رده همچنین شامل لباسها و ظرفهای غذای دور ریختنی می باشد.

3) كالاهای مصرفی بادوام: این كالاها به این علت بادوام خوانده می‌شود، زیرا برای مدتی طولانی باقی می‌مانند. این رده شامل اقلام بزرگ اندازه نظیر ماشین لباسشویی، مبلمان قدیمی، و تایرهای لاستیكی می‌باشد.

4) زباله‌های حیاطی: این رده اكثراً از خرده‌های علف تشكیل شده است، اما همچنین شامل گیاهان مرده، شاخه‌های متوسط باد، و حتی كثیف می‌باشد. یکی از موارد مهم در زمینه حفظ و ارتقای سلامت افراد و جامعه دفع زباله ومواد زاید صحیح است که متأسفانه درخیلی از مناطق شهری و روستایی بدلیل روشهای نامطلوب جمع آوری زباله ، محیط زندگی وسلامت افراد در معرض آلودگی وخطر قرار دارد. یکی از روشهایی که در دفع زباله مورد استفاده است دفن بهداشتی زباله است. دفن بهداشتی زباله عبارت است از انتقال مواد زاید جامد به محل ویژه دفن آن‌ها در دل خاک بنحوی که خطری متوجه محیط زیست نشود. دفن بهداشتی، یک روش موثر و ثابت شده برای دفع دائم مواد زاید است. در هر منطقه ای که زمین کافی و مناسب وجود داشته باشد، روش دفن بهداشتی می‌تواند بخوبی مورد استفاده قرار گیرد. این روش متداول ترین روش دفع زباله در جهان است. دفن بهداشتی زباله ها روش خاصی است که براساس آن زباله ها را طوری در درون خاک مدفون می کنند که لایه بندی و پوشش دادن به آنها هیچ زیانی به محیط زیست ، موجودات دیگر و انسان نرساند. در روشهای دفن بهداشتی مشکلات زیست محیطی از قبیل بو ، دود و آلودگی خاک و آبهای سطحی وزیر زمینی وجود ندارد برای اجرای دفن بهداشتی براساس قوانین و دستورالعملهای حفاظت محیط زیست مراحل زیر صورت می گیرد :

1- انتخاب محل دفن

۲- آماده سازی محل دفن

 3- جلوگیری از کنترل آلودگی آبهای زیرزمینی و سطحی در منطقه دفن. دفن بهداشتی دارای مزایای گوناگونی است که به تعدادی از آن اشاره می کنیم:

1- اقتصادی ترین روش می باشد البته درصورتی که زمین به مقدار کافی و مناسب باشد.

 2- سرمایه گذاری اولیه آن درمقایسه باسایر مواد دفع بهداشتی زباله کمتر است . 3- برای دفع نهایی زباله نیاز به مراحل و مکمل بعدی ندارد.

4- نیاز به جداسازی مواد ندارد.

  5 -از زمین دفن برای ایجاد فضای سبز ، پارک ، ... پس از انجام تخلیه و پرشدن ظرفیت محل می توان استفاده کرد. دفن بهداشتی زباله یک روش کاملاً قابل قبول و مطمئن برای دفع زباله های شهری است و به عنوان یک جایگزین در مقابل تلنبار کردن زباله مطرح است. پوشاندن مواد در دفن بهداشتی زباله به طور موثر از تماس حشرات، جوندگان، حیوانات دیگر و پرندگان با زباله ها جلوگیری به عمل می‌آورد. لایه پوششی خاک همچنین از تبادل هوا و مواد زاید جلوگیری کرده و مقدار آب سطحی را که ممکن است به داخل محل دفن نفوذ کند به حداقل می‌رساند. ضخامت لایه خاکی که برای پوشش روزانه مواد به کار می‌رود بایستی حداقل 15 سانتی متر و پوشش نهایی خاک در روی شیارهای زباله 60 سانتی متر باشد تا از نظر ایجاد و یا نشت گازهای تولیدی در اعماق و یا سطح زمین کنترل لازم به عمل آید. البته دفن بهداشتی در کنار مزایایی که از آن نام بردیم داری معایبی هم هست که عبارتند از: 1

- برای جوامع پرتراکم زمین مورد نظر درفاصله مناسب در دسترس نیست.

2- گاهی اوقات در اثر بی توجهی مسئولین مربوطه زباله ها بصورت تلنبار تبدیل می شود.

 3- بدلیل ایجاد نشت از محل دفن ساختمان سازی مقدورنمی باشد ( به صرفه نیست).

4- دراثر تولید گاز متان و نشت شیرابه وتولید گاز Co2 ایجاد خطر انفجار و بالارفتن سختی آبهای زیر زمینی وآلوده شدن آنها می گردد. انتخاب زمین مورد نیاز مناسب برای دفن زباله های شهری، مهمترین عمل در دفن بهداشتی محسوب می‌شود که باید با دقت کافی و همکاری ادارات و موسساتی چون حفاظت محیط زیست، بهداشت محیط، سازمان آب منطقه ای، سرجنگلداری، کشاورزی و منابع طبیعی و نیز با تشریک مساعی شهرداری‌ها انجام شود. محل دفن بهداشتی زباله باید حداقل به مدت 25 سال محاسبه شده و در جهت توسعه شهر نباشد. این امر هم از نظر ایجاد ترافیک ناشی از رفت و آمد کامیون‌های زباله کش و هم از نظر مسائلی که در اجرای عملیات در محل دفن مورد توجه است، حائز اهمیت است. انتخاب نوع زمین برای طراحی دفن بهداشتی زباله و عملیات بهره برداری و نیز ابزار مورد نیاز تاثیر بسیار مستقیمی در این مورد دارد. بطور خلاصه فاکتورهای مهمی که در انتخاب محل دفن زباله باید مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از توجه به بهداشت و سلامت عمومی، سطح زمین مورد نیاز، توپوگرافی منطقه، مطالعات هیدرولوژی و زمین شناسی جایگاه، قابلیت دسترسی به خاک پوششی مناسب، قابلیت دسترسی به محل دفن، فاصله شهر تا محل دفن، رعایت جهت بادهای غالب، زهکشی محل دفن، هزینه ها و استفاده های آتی از زمین و توجه خاص هر طرح جامع توسعه شهری. علاوه بر دفن بهداشتی از روشی دیگر که برای دفع زباله بکار می گیرند روش سوزاندن زباله است. برطبق قوانین جاری کشور سوزاندن زباله ها با دستگاه زباله سوز برای هر بیمارستان از وظایف ضروری می باشد که مدیریت بیمارستان ملزم به انجام آن است. دفع سریع زباله های بیمارستانی و مراکز درمانی بعلت جرمهای میکربی و عوامل بیماریزایی ومواد زاید آزمایشگاهی ، پاتولوژیکی ، زواید شیمیایی و دارویی و فضولات سمی دارای اهمیت بهداشتی خاص است.  برای حذف پس مانده ناشی از سوختن مواد زاید باید در محل مناسبی دفن بهداشتی صورت گیرد. جلوگیری از خروج گازهای سمی وخطرناک ذرات گرد و غبار با استفاده از تجهیزات ویژه تصفیه گازهای متصاعد شده انجام می پذیرد. البته این کار داری محاسن و معایبی ست که به آن می پردازیم.
محاسن :
 1- محو سریع زباله دراماکن تولید آن
2- نیاز به زمین کمتری در ارتباط با روش دفن بهداشتی دارد.
3- مواد خاکستر بجا مانده از نظر بیولوژیکی مخاطره انگیز نبوده و قابل دفن هستند.
4- وضعیت آب و هوا و تغییرات جوی اثر مهمی در فرآیند ندارد.


معایب  :
 1- سرمایه گذاری اولیه بالا
 2 - موضوع آلودگی هوا درصورت رعایت نکردن اصول زباله سوزی
 3- از خود خاکستر ومواد پس مانده بجای می گذارد که نیاز به دفن دارد.
 4- احتیاج به پرسنل کارآزموده و مجرب دارد.
 5- هزینه نگهداری وتعمیرات دستگاهها بالاست.
 6- برای دفع نهایی مواد زاید خطرناک ازجمله مواد رادیواکتیو و مواد قابل انفجار روش مناسبی نیست.
در حال حاضر به خاطر تولید بیش از حد زباله ، جمع آوری غلط  و بازیافت ناقص زباله های خانگی ، صنعتی و بیمارستانی ، پساب های صنعتی ، فاضلاب شهری و نخاله های ساختمانی و انباشت زباله در حاشیه شهرها با آلودگی شدید خاک و تجمع حیوانات ولگرد و جوندگان و حشرات خطرناک مواجه هستیم. معضلات زیست محیطی کلانشهرهای ایران ، آن قدر جدی و بحرانی است که نمی توان دغدغه و دلهره ای نسبت به تبعات ناگوار آن نداشت. آلودگی هوا ، ترافیک ، بافت فرسوده و... ، تنها معدود مواردی از این قبیل مشکلات است که در این بین ، باید بحران دفن زباله های بیمارستانی هم به آنها اضافه کرد. معضلی که چندان جدی گرفته نمی شود اما پیامدهای ناگوار آن بحرانی تر از وضعیت آلودگی هوا و بافت فرسوده خواهد بود

 

|+| نوشته شده توسط سید کریم مرتضی پور در شنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۸۸  |
 
 
بالا